Çevrimiçi Yayın Lideri Netflix 10 Yıl Sonra Nerede Olacak?

0 1.743

Günümüzde tüm dünyanın en popüler film ve dizi izleme platformu olan Netflix’in abone sayısındaki artışı, rakiplerini ve aktif internet kullanıcı sayısındaki artışı dikkate alan analizciler, Netflix’in 2030 yılında kaç aboneye ulaşmış olacağına dair bir tahminde bulundular. Netflix’in 10 yıl sonra kaç aboneye ulaşacağı ve nasıl bir düzende olacağına dair Cisco Systems verileri ışığında bir tahmini rakam oluşturuldu.

Neydi, Ne Olacak?

Dünyanın en büyük çevrimiçi film ve dizi yayın servisi olan Netflix, 23 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen bizim bildiğimiz anlamda “çevrimiçi yayın servisi” haline son 10 yıl içinde geldi ve ilk Netflix Orijinal yapımı da 2013 yılında karşımıza çıktı. Türkiye pazarına ise 2016 yılında giriş yaparak hızla yerini aldı.

Netflix, 2010’lu yıllara 20 milyon abone ile giriş yaptı ve aradan geçen 10 uzun yılın ardından abone sayısı 195 milyona ulaştırmış durumda. Netflix’in abone sayısındaki artış yıllık bazda hala yüzde 20’nin üzerinde olduğundan Netflix’in doyma noktasından hala çok uzakta olduğu düşünülüyor.

Cisco Systems tarafından açıklanan verilere göre 2018-2023 yılları arasında 1,4 milyar yeni internet kullanıcısı olacak ve 2023 yılında aktif internet kullanıcısı sayısı 5,3 milyarı bulacak. Tahmin edebileceğini gibi aktif internet kullanıcısı sayısındaki artış, Netflix’in abone sayısı artışını da etkileyecek. RBC Capital analisti Mark Mahaney’nin aktardığı bilgilere göre Netflix’in önümüzdeki 10 yılda ortalama yıllık yüzde 10 abone artışı yaşayacağı tahmin ediliyor. Bu da Netflix’in 2030 yılında 475 milyon ile 525 milyon arası aboneye sahip olacağı anlamına geliyor. Yani Netflix, önümüzdeki 10 yıllık süre içerisinde kar marjını ikiye katlayabilir.

Kar Marjını İkiye Katlayabilir!

Netflix, 200 milyona yaklaşan abone sayısına rağmen hala ‘çok fazla’ kar eden bir şirket değil. Nedeni ise abonelerden ve yatırımcılardan gelen maddi gücün büyük oranda içerik lisanslarına ve orijinal içeriklerin yapım masraflarına aktarılması. Sürekli gelişen ve kullanıcıya yönelik, kusursuz yenilikler sunmasının da bu büyüme oranında oldukça yüksek payı var. Tahminler ise Netflix’in önümüzdeki on yıllık süreçte kar marjını ikiye katlayacağı yönünde. Netflix’in önümüzdeki 10 yıllık süreçte nereye gideceğini etkileyen bir diğer faktör ise her geçen gün artan rakipleri. Şirket, geride bıraktığımız on yılda çevrimiçi yayın sektöründe neredeyse tekel konumundaydı. Ancak son dönemde Disney, Apple, Amazon gibi devlerin de bu sektöre yatırım yapmaya başlamasıyla birlikte Netflix’in sektördeki yerinin riske girebileceği düşüncesi de akıllara gelebiliyor.

Şu ana kadar paylaşılan verilere göre bu bahsedilen şirketlerin henüz Netflix için bir tehdit oluşturmadığını söyleyebiliriz. Netflix, pandemi öncesinde yaptığı açıklamalarda ilk çeyrekte yüzde 16,9 abone artışı olacağını tahmin ettiğini açıklamıştı ancak artış yine yüzde 20’nin üzerinde olmuştu. Bu da Disney+ ya da Prime Video gibi servislerin Netflix’ten abone çalamadığını gösteriyor. Yani Netflix çevrimiçi yayın sektöründe hala lider konumunda büyümeye ve orijinal içerik üretmeye devam ediyor diyebiliriz.

 

Nilay ENŞEN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.