Bitcoin İçin 1,7 Milyon Euroluk Elektrik Hırsızlığı

Mining Golden Bitcoins, shiny coin bitcoin with processor in soil
0 1.269

Küresel alanda Bitcoin madenciliği için harcanan elektrik, Arjantin’in toplam elektrik tüketiminden fazla.

Malezya’da Bitcoin madenciliği yapan yedi kişi, toplam 1,7 milyon Euroluk elektrik kaçakçılığı yapmakla suçlanıyor. Malezyalı yetkililer elektrik sayacı ile oynayan madencilerin bu suçu işleyen tek grup olmadığını belirtti.

Bitcoin ve diğer kripto paraları çıkarabilmek için madenciler çok yüksek işlem gücüne sahip sistemler kullanıyor. Kripto para çıkarabilmek için çok karmaşık matematiksel hesaplamalar yapan makineler haliyle çok fazla elektrik tüketiyor. Kripto para piyasalarında yapılan finansal işlemlerin yürütülmesini sağlayan hesaplamaların her biri tamamlandığında belli bir ödeme alınıyor. Kripto para madencilik sistemlerinin yürüttüğü işlemlerin ödemeleri, madencilere Bitcoin veya altcoin olarak veriliyor.

Kripto para madenciliği için kurulan sistemlerin çok yüksek ısılarda sürekli çalışması gerektiğinden, elektrik tüketimi de ciddi oranda yükseliyor. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, küresel alanda Bitcoin madencilerinin harcadığı elektrik, Arjantin’in toplam elektrik tüketiminden fazla. Maalesef etik değerlerden yoksun bazı madenciler, işlemlerini yaparken yolsuzluk yapmaktan çekinmiyor. Malay Mail’de yer alan bilgiye göre, yaşları 24 ile 64 arasında değişen yedi kişi elektrik sayaçları ile oynadıkları için gözaltına alındı. Soruşturmada, yedi kişinin bir yeraltı Bitcoin madencilik grubuna üye olduğu anlaşıldı.

Kullanılmayan bir depoda sistemlerini kulan madencilerin yaptığı elektrik kaçakçılığının 8,6 milyon Malezya Ringgiti, yani 1,7 milyon Euroya eşit olduğu açıklandı. Polis baskınında, 2020 başında kurulduğu belirtilen maden çiftliğinde toplam 1.746 cihazın bulunduğu tespit edildi. Çiftliğin maliyeti, 500.000 euro olarak hesaplandı.

Yasadışı BTC madenciliği yapan grubun başında yer alan şüphelilerin yakalanması için soruşturma başlatılırken, yolsuzluğa maruz kalan Malezya elektrik tedarikçisi TNB, aynı suçun birçok kişi tarafından işlendiğini belirtti. TNB hesaplarına göre, 2020’de elektrik kaçakçılığından yaşanan zarar 20 milyon Euro.

 Kaynak: phonandroid.com

 

Beyda GÜLAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.