Hawaii’de Yeni Keşfedilen Çiçek, Türünün Yaşayan Tek Örneği

0 3.184

Türünün başka bir örneğini bulmak için defalarca uçurumlara tırmansalar da, Hawaii’ye özgü bu çiçeğin şimdiye benzerine dahi rastlanmamıştır. Hawaii’nin Batı Maui bölgesindeki Lahaina yerleşim yerinde yükselen Helu yükseltisinin dik ormanlık eteklerinden birinde bulunan Cyanea heluensis bitkisi, ilk olarak 2010 yılında keşfedilmiş fakat sadece resmi olarak tanımlanmış.

Hank Oppenheimer ile biyolog Jennifer Higaşino, bitkiyi uzak ve derin gölgeli bir noktada tespit etmişler. Oppenheimer aradan geçen zamanda özel olarak geliştirilen bir macun kullanarak, Olinda Nadir Bitki Tesisi’nde çoğaltmak üzere aldıkları bir aşı dalında büyümeyi teşvik etmeye çalışmış. Birçok denemenin ardından, bitkiden geçen yıl toplanan bir meyvede tek tohumu filizlendirmeyi başarmışlar.

  1. Heluensis, Cyanea olarak isimlendirilen ve Hawaii’de en çok tür barındıran cins olan bir bitki grubuna ait. Cinsin, 8-10 milyon yıl önce gerçekleşen tek bir girişten ortaya çıktığı düşünülüyor. Aradan geçen zaman içerisinde, bazıları yalnızca tek bir yanardağda bulunan 80 farklı tür ortaya çıkmış.

Hawaii Toprak ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda bitki bilimci olan Matthew Keir, “Bunun gibi çok sayıda yerli bitki, artık sadece fidanlıklarda canlı tutuluyor” diyor.

 

Kaynak: ScienceAlert

Beyda GÜLAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.