Üç Adımda Gelişim

0 2.180

“Kendimizi nasıl geliştirebiliriz? Kendimiz için ne yapabiliriz?” gibi birçok akıldaki sorunun cevaplarını beraber paylaşalım isterim.

Kendimizi geliştirmemiz için önem göstermemiz gereken üç maddeden bahsetmek istiyorum sizlere…

  1. Farkında Olmak

Öncelikle bizim kendimizi tanımamız gerekiyor, ben kimim? Neler yapıyorum? Hobilerim neler? Neleri seviyorum? Neleri sevmiyorum ? Bunları bilmemiz gerekiyor.

Her konuda kendimizin farkında olmamız ve ona göre hareket edebilmemiz lazım.

Düşündüğümüzde bazı şeyleri güzel yapabilirken bazı şeyleri kötü yapabiliyoruz. Bu özelliklerimizi doğru bir şekilde tespit ettiğimizde yaşam kalitemizi rahat bir şekilde arttırabiliriz. Kendinin farkında olduğun zaman otomatik olarak şu soruyu kendinize soruyor olacaksınız: “Ben doğru insanlarla vakit geçiriyor muyum?”

İnsanlar birçok arkadaşlıklar edinir ve birçok insanla birlikte olur ama bunlar doğru mu yanlış mı, bu konuda çok belirsiz kalırlar. Kendimize sormamız gereken diğer soru ise; vakit geçirdiğim kişilerin bana katkısı var mı? Benim onlara bir kattım var mı?

Bu soruların cevabını verebildikten sonra çevrenizdekiler ile doğru iletişim kurabiliyorsanız, bilgi alışverişi yapabiliyorsanız, kendinizi anlatıp onları dinleyebiliyorsanız doğru kişilerle birliktesiniz demektir.

  1. Hayır Diyebilmek

Birçok alanda bunun eksikliğini yaşıyoruz. Komşumuz, işyerinde patronumuz veya yakın arkadaşımız bizden bir şey istediğinde hayır diyemiyoruz. Sizden rica ettikleri işleri istemesek de kendinizi kötü etkileyeceğini düşünseniz de hayır diyemiyorsunuz. Hayır dediğimizde karşımızdaki insanı kırabileceğimizi düşündüğümüz için o insan ben hayır dediğim de çok rahatsız olacak, ben bir daha o kişi ile ilişki kurmayacağım veya benimle bir yakınlık kurmayacak diye düşünüyoruz. Ama genel olarak insanlar artık sizin istemediğiniz bir şeyleri sürekli sizden istediğinde her zaman evet demek yerine hayır diyebilmeniz gerekiyor. Kendi konforu aranıza soktuğunuz sürece kendi rahatsızlığımız oluşmaya devam edecek bunun içinde bir sıkıntı haline getireceksin. Bundan dolayı da aslında yaşam kaliteniz düşmüş olacak. Burada yapmamız gereken tek şey hayır diyebilmek. Kendinizi düşünüp zevk duyduğunuz veya yapmak istemediğin şeyleri yapmak zorunda kalmamanız gerekiyor. Kişileri konfor alanınıza soktuğunuz zaman sizden hep daha fazlasını istemeye başlıyorlar. Konfor alanınızı siz belirleyin, başkalarının istediklerine göre değil kendi istediklerinize göre hareket edin ve kendinizi geliştirmekten vazgeçmeyin.

  1. Şükretmek

Bana göre olmazsa olmazdır şükretmek. Dünyada birçok insan açlıktan ölüyor ya da birçok farklı sıkıntı yaşıyorlar. Okuyamayan insanlar var, çocuklar belli bir yaşa gelmeden vefat ediyorlar sağlık imkansızlıklarından dolayı.

Hayata bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Bizim olduğumuz konum, imkanlarımız neler ise bunlarla mutlu olabilmek ve daha iyisi için çalışabilmek yeterli mi sizce ? Sadece kendimiz için değil, çevremizde olan her insanın daha iyi olabilmesi için onlarla bir şeyler paylaşabilmeyi öğrenmemiz gerekiyor ve bu konuda en önemli şeylerden biriside ölümlü bir dünyada olduğumuzu aklımızdan çıkartmamamız lazım.

Biz bu dünyaya geldik, bir şeyler yaşıyoruz iyi veya kötü ama bunun sonucunda herkes geldiği bu toprağa tekrardan dönecek. O yüzden bunun farkında olarak yaşamamız gerekiyor.

Son olarak da sizinle sevdiğim bir sözü paylaşmak istiyorum. Bu sözü bütün işlerimde kartvizitlerimde kullanırım. ‘’Hayal edebilirseniz, gerçekleştirebilirsiniz.’’ Bu söz beni çok etkiler ve yaptığım bir çok çalışmada beni motive eder. Siz de kendinizi daha iyi hissetmek ve hayal ettiğiniz şeyleri başarmak istiyorsanız birçok durumun farkında olmanız gerekiyor. Bu yazıyı okumak için vakit ayırdıysan eğer; kendin için bir şeyler yapıyor veya yapmaya başlamışsındır demek. Kendini geliştirmek ve çevrendeki insanlara katkı sağlamak için elinden gelenin daha fazlasını yapmayı dene ve farkını oluştur.

Sınırların sandıklarından daha da ötededir…

 

Serhat Kemal YILDIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.