8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün Ardından…

Her Gün Kadın!

0 4.131

Kırk bin kadın işçi, ABD’nin New York kentinde, bir dokuma fabrikasında erkek işçilerle aynı saat çalışmalarına rağmen yarım ücret alan işçi kadınların baş kaldırışı. Sadece daha iyi çalışma koşulları istiyorlardı. Bugün tarihte kadınların seslerini yükselttikleri gün. Ne tesadüf ki bu olayların ertesi gün tekstil fabrikasında yangın çıkması sonucu 129 kadın can verdi. Bu olayın tarihi 8 Mart 1857’ydi.

Aradan kaç yüzyıl geçmesine rağmen halen toplumda kadın-erkek eşitsizliği, ayrımcılıklar, ötekileştirmeler, iş dünyasındaki erkek gücü, erkek egemenliği halen sürüyor. Sadece iş yerinde değil evlerde kadınlar şiddet görüyor hem psikolojik hem fiziksel. Eski eşi, sevgilisi, erkek kardeşi, babası, amcası…

Şiddet gösterenler değişiyor ama şiddet gören, yaralanan, tecavüze uğrayan, ölen hep kadınlar. Şiddet fetişistleri: Kimi tahrik olduğu gerekçesiyle minibüsü otoyol kenarına çekip gencecik bir kıza tecavüz etti sonra korktu ellerini kesti. Kimi boşanmak istediği için kendi kızının gözü önünde eski eşinin boğazını kesti. Kimi şirketteki çalışanının kendisini terslediği ve ilgisine karşılık bulamadığı için katletti. Kimi “kızımı benden alacağını söyledi, bir anlık oldu” dedi. Kimi tecavüz ettiği küçük kız için “kendi istedi belki ihtiyacı vardır diye düşündüm” dedi. Ve daha niceleri…… Bizler sadece videosu çekilen fotoğraflarını gördüğümüz kadınlar hakkında sosyal medyada paylaşım yapıp konuşuyoruz. Peki ya görmediklerimiz, duymadıklarımız?

Sadece Türkiye’de 2022’de 334 kadınının erkekler tarafından öldürüldüğü tespit edildi ve 245 kadının ölümü de şüphe içeriyor. Pandemi ya da deprem değil, erkek şiddeti ile öldürüldüler. Kadın katilleri bazı yargılamalarda hala dışarıda, içeri tıkıl(a)mıyor. Ama kadınlar yine öldürülüyor! Adalet için aşındırdıkları mahkemelerin kapılarının önlerinde öldürülüyorlar. Bir takım kadın cinayetlerinin üzerleri intihar, kaza diye örtülmeye çalışılıyor. Adalet, bazen (sözde) mülkün temeli!

Hiçbir kadın sebebi ne olursa şiddet görmemeli, tecavüze uğramamalı, öldürülmemeli!

Katiller ise sırf takım elbise giydi diye iyi hal indirim almamalı!

Biz kadınlar, sadece eşitlik istiyoruz
Biz kadınlar, özgür olmak istiyoruz
Biz kadınlar, yaşamak istiyoruz.

Hem de her gün!

 

Maide TOPÇU

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.